FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Viktoria Plzen
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Either |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 38 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 25007668 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 29-May-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Viktoria Plzen |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £931K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tomas Horava get Genie Scout. |
Tomas Horava profile in Football Manager 2021. Tomas Horava is a 32 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Either and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to Viktoria Plzen until 30-Jun-2021 earning £5K per week and has a market value of 931K.
Tomas Horava FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tomas Horava from FM21.
🙏
If you ever had Tomas Horava on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tomas Horava FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
David Limbersky DL WBL |
![]() |
Jan Kopic AMR AML |
![]() |
Radim Reznik DR WBR |
![]() |
Lukas Hejda DC |
![]() |
Jean-David Beauguel ST |
![]() |
Ales Cermak AMC |
![]() |
Miroslav Kacer AMR AMC |
![]() |
Milan Havel DR DL WBR WBL |
![]() |
Tomas Chory ST |
Viktoria Plzen FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tomas Horava
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tomas Horava
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












