FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Viktoria Plzeň
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR |
| Best IP Role | Attacking Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 25017462 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 4-Jun-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Viktoria Plzeň |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £20K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jan Kopic get Genie Scout. |
Jan Kopic profile in Football Manager 2026. Jan Kopic is a 35 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best IP role is Attacking Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Viktoria Plzeň until 30-Jun-2026 earning £6K per week and has a market value of 20K.
Jan Kopic FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jan Kopic from FM26.
🙏
If you ever had Jan Kopic on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jan Kopic FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Václav Jemelka DC |
![]() |
Matěj Vydra AML AMC ST |
![]() |
Ricardinho ST |
![]() |
Sampson Dweh DC |
![]() |
Karel Spáčil DL WBL DM ML |
![]() |
Merchas Doski DL WBL ML |
![]() |
Lukáš Červ DM |
![]() |
Amar Memić WBR AMR AML |
![]() |
Martin Jedlička GK |
Viktoria Plzeň FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jan Kopic
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jan Kopic
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












