FM 2024 Scouting Platform
Photo ©2024 Viktoria Plzeň
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS24. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 48 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM24 ID | 25017462 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 4-Jun-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Viktoria Plzeň |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £259K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jan Kopic get Genie Scout. |
Jan Kopic profile in Football Manager 2026. Jan Kopic is a 33 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Viktoria Plzeň until 30-Jun-2024 earning £5K per week and has a market value of 259K.
Jan Kopic FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jan Kopic from FM24.
🙏
If you ever had Jan Kopic on your FM 2024 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM24 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jan Kopic FM24 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lukáš Hejda DC |
![]() |
Matěj Vydra AML AMC ST |
![]() |
Lukáš Kalvach DM |
![]() |
Radim Řezník DR WBR |
![]() |
Václav Jemelka DL DC |
![]() |
Tomáš Chorý ST |
![]() |
Matěj Valenta AML AMC |
![]() |
Rafiu Durosinmi ST |
![]() |
Milan Havel DR DL WBR WBL |
Viktoria Plzeň FM24 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jan Kopic
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jan Kopic
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












