FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Baník Ostrava
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 64 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 25020531 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 20-Jul-1992 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Baník Ostrava |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £315K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Adam Jánoš get Genie Scout. |
Adam Jánoš profile in Football Manager 2024. Adam Jánoš is a 28 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM24, he is contracted to Baník Ostrava until 30-Jun-2022 earning £1K per week and has a market value of 315K.
Adam Jánoš FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Adam Jánoš from FM22.
🙏
If you ever had Adam Jánoš on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Adam Jánoš FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
David Lischka DC |
![]() |
Ladislav Almási ST |
![]() |
Filip Kaloč DM |
![]() |
David Buchta AMR AML AMC |
![]() |
Muhamed Tijani ST |
![]() |
Jakub Drozd MC |
![]() |
Radovan Murín GK |
![]() |
Ondřej Kukučka DC |
Baník Ostrava FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Adam Jánoš
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Adam Jánoš
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











