FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Banik Ostrava
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 37 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 25020531 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 20-Jul-1992 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Banik Ostrava |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £428K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Adam Janos get Genie Scout. |
Adam Janos profile in Football Manager 2024. Adam Janos is a 28 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM24, he is contracted to Banik Ostrava until 30-Jun-2021 earning £1K per week and has a market value of 428K.
Adam Janos FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Adam Janos from FM21.
🙏
If you ever had Adam Janos on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Adam Janos FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nemanja Kuzmanovic AMC ST |
![]() |
Robert Hruby AMC |
![]() |
Patrizio Stronati DC |
![]() |
Jakub Drozd MC |
![]() |
Ondrej Kukucka DC |
![]() |
Jan Nevrela DL WBL ML |
Banik Ostrava FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Adam Janos
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Adam Janos
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









