FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Banik Ostrava
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Enganche |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 42 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 25040533 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 27-Apr-1994 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Banik Ostrava |
| Expires | 21-Jun-2021 |
| Value | £608K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Robert Hruby get Genie Scout. |
Robert Hruby profile in Football Manager 2023. Robert Hruby is a 26 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best role is Enganche. In the first season of FM23, he is contracted to Banik Ostrava until 21-Jun-2021 earning £1K per week and has a market value of 608K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Robert Hruby FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Robert Hruby from FM21.
🙏
If you ever had Robert Hruby on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Robert Hruby FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nemanja Kuzmanovic AMC ST |
![]() |
Adam Janos DM |
![]() |
Patrizio Stronati DC |
![]() |
Jakub Drozd MC |
![]() |
Ondrej Kukucka DC |
![]() |
Jan Nevrela DL WBL ML |
Banik Ostrava FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Robert Hruby
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Robert Hruby
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









