FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Palermo
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 72 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 25041780 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 3-Jun-1996 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Palermo |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £551K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Aleš Matějů get Genie Scout. |
Aleš Matějů profile in Football Manager 2026. Aleš Matějů is a 26 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Left and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM26, he is contracted to Palermo until 30-Jun-2024 earning £7K per week and has a market value of 551K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Aleš Matějů FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Aleš Matějů from FM23.
🙏
If you ever had Aleš Matějů on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Aleš Matějů FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Claudio Gomes DM |
![]() |
Matteo Brunori ST |
![]() |
Simon Graves DC |
![]() |
Mladen Devetak DL WBL |
![]() |
Dario Šarić DM AMC |
Palermo FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Aleš Matějů
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Aleš Matějů
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








