FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Slavia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Target Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 191cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 25059349 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 26-Jul-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Slavia |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £295K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Muhamed Tijani get Genie Scout. |
Muhamed Tijani profile in Football Manager 2026. Muhamed Tijani is a 24 years old professional footballer from Nigeria. His preferred foot is Left and the best IP role is Target Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Slavia until 30-Jun-2026 earning £6K per week and has a market value of 295K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Muhamed Tijani FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Muhamed Tijani from FM26.
🙏
If you ever had Muhamed Tijani on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Muhamed Tijani FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
David Jurásek DL WBL |
![]() |
Tomáš Chorý ST |
![]() |
Igoh Ogbu DC |
![]() |
Lukáš Provod AML AMC |
![]() |
Tomáš Holeš DC |
![]() |
Ondřej Kolář GK |
![]() |
David Zima DC |
![]() |
Jan Bořil DL DC |
![]() |
Petr Ševčík AMC |
Slavia FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Muhamed Tijani
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Muhamed Tijani
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












