FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Palermo
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | No-Nonsense Centre-Back |
| Foot | Right |
| Height | 191cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 57 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 27119236 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 22-May-1999 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Palermo |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £579K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Simon Graves get Genie Scout. |
Simon Graves profile in Football Manager 2026. Simon Graves is a 23 years old professional footballer from Denmark. His preferred foot is Right and the best role is No-Nonsense Centre-Back. In the first season of FM26, he is contracted to Palermo until 30-Jun-2027 earning £6K per week and has a market value of 579K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Simon Graves FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Simon Graves from FM23.
🙏
If you ever had Simon Graves on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Simon Graves FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Claudio Gomes DM |
![]() |
Matteo Brunori ST |
![]() |
Aleš Matějů DR DL DC |
![]() |
Mladen Devetak DL WBL |
![]() |
Dario Šarić DM AMC |
Palermo FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Simon Graves
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Simon Graves
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








