FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right Only |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 59 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 27137335 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 20-Sep-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £960K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Mathias Jorgensen get Genie Scout. |
Mathias Jorgensen profile in Football Manager 2026. Mathias Jorgensen is a 17 years old professional footballer from Denmark. His preferred foot is Right Only and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to New York until 31-Dec-2021 earning £5K per week and has a market value of 960K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Mathias Jorgensen FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Mathias Jorgensen from FM19.
🙏
If you ever had Mathias Jorgensen on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Mathias Jorgensen FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Marc Rzatkowski AMR AMC |
![]() |
Alejandro Romero Gamarra AMR AML AMC |
![]() |
Luis Robles GK |
![]() |
Kemar Lawrence DL WBL |
![]() |
Tim Parker DC |
![]() |
Michael Murillo DR DC |
![]() |
Amro Tarek DL DC |
![]() |
Carlos Rivas AML ST |
![]() |
Aaron Long DC |
New York FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Mathias Jorgensen
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Mathias Jorgensen
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












