FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Ipswich
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 171cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 56 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 28000484 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 11-Nov-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Ipswich |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £669K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Alan Judge get Genie Scout. |
Alan Judge profile in Football Manager 2020. Alan Judge is a 30 years old professional footballer from Ireland. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM20, he is contracted to Ipswich until 30-Jun-2021 earning £6K per week and has a market value of 669K.
Alan Judge FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Alan Judge from FM20.
🙏
If you ever had Alan Judge on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Alan Judge FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Emyr Huws DM |
![]() |
Jon Nolan MR MC |
![]() |
Will Keane ST |
![]() |
Kane Vincent-Young DR DL WBR WBL |
![]() |
Teddy Bishop MC |
![]() |
Tomas Holy GK |
![]() |
Andre Dozzell AMC |
![]() |
Jack Lankester AMR AML AMC ST |
![]() |
Myles Kenlock DL DC |
Ipswich FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Alan Judge
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Alan Judge
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












