FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Swansea
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 107 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 28013681 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 31-Jan-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Swansea |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £882K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Korey Smith get Genie Scout. |
Korey Smith profile in Football Manager 2021. Korey Smith is a 29 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM21, he is contracted to Swansea until 30-Jun-2022 earning £7K per week and has a market value of 882K.
Korey Smith FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Korey Smith from FM21.
🙏
If you ever had Korey Smith on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Korey Smith FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
André Ayew AMR AML ST |
![]() |
Ryan Bennett DC |
![]() |
Kyle Naughton DR DL |
![]() |
Barrie McKay AMR AML AMC |
![]() |
Connor Roberts DR WBR |
![]() |
Jamal Lowe AMR AML ST |
![]() |
Matt Grimes DM |
![]() |
George Byers AMC |
![]() |
Jake Bidwell DL WBL |
Swansea FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Korey Smith
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Korey Smith
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












