FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Burnley
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Tracking Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 186cm |
| GS Rating |
|---|
| 78 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 14 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 28016057 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 30-Oct-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Burnley |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £70K |
| Wage | £20K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ashley Barnes get Genie Scout. |
Ashley Barnes profile in Football Manager 2026. Ashley Barnes is a 35 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best IP role is Tracking Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Burnley until 30-Jun-2026 earning £20K per week and has a market value of 70K.
Ashley Barnes FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ashley Barnes from FM26.
🙏
If you ever had Ashley Barnes on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ashley Barnes FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kyle Walker DR DC |
![]() |
Armando Broja AMR AML ST |
![]() |
Quilindschy Hartman DL WBL |
![]() |
Martin Dúbravka GK |
![]() |
Jordan Beyer DR DC |
![]() |
Loum Tchaouna AMR AML AMC |
![]() |
Marcus Edwards AMR AML AMC |
![]() |
Zeki Amdouni AML AMC ST |
![]() |
Axel Tuanzebe DR DC |
![]() |
Jacob Bruun Larsen AMR AML |
Burnley FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ashley Barnes
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ashley Barnes
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













