FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Bristol City
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Wing Back |
| Foot | Right Only |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 142 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 28017523 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 6-Dec-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Bristol City |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £413K |
| Wage | £13K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jack Hunt get Genie Scout. |
Jack Hunt profile in Football Manager 2022. Jack Hunt is a 29 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right Only and the best role is Wing Back. In the first season of FM22, he is contracted to Bristol City until 30-Jun-2021 earning £13K per week and has a market value of 413K.
Jack Hunt FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jack Hunt from FM21.
🙏
If you ever had Jack Hunt on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jack Hunt FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nahki Wells ST |
![]() |
Tomas Kalas DR DC |
![]() |
Kasey Palmer AMR AML AMC |
![]() |
Henri Lansbury AMC |
![]() |
Nathan Baker DC |
![]() |
Famara Diédhiou ST |
![]() |
Ádám Nagy DM |
![]() |
Andreas Weimann AMR AML AMC ST |
![]() |
Daniel Bentley GK |
Bristol City FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jack Hunt
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jack Hunt
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












