FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Wigan
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Deep Lying Forward |
| Foot | Right |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 109 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 28047559 |
| Age | 27 |
| D.O.B. | 11-Jan-1993 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Wigan |
| Expires | 9-Jan-2021 |
| Value | £73K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Will Keane get Genie Scout. |
Will Keane profile in Football Manager 2021. Will Keane is a 27 years old professional footballer from Ireland. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Forward. In the first season of FM21, he is contracted to Wigan until 9-Jan-2021 earning £1K per week and has a market value of 73K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Will Keane FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Will Keane from FM21.
🙏
If you ever had Will Keane on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Will Keane FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lee Evans DM |
![]() |
Zach Clough AMR AML AMC ST |
![]() |
Tom Pearce DL |
![]() |
Owen Evans GK |
![]() |
Corey Whelan DR DC |
Wigan FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Will Keane
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Will Keane
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








