FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Ipswich
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 44 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 28051648 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 22-Apr-1992 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Ipswich |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £174K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jon Nolan get Genie Scout. |
Jon Nolan profile in Football Manager 2021. Jon Nolan is a 28 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to Ipswich until 30-Jun-2022 earning £4K per week and has a market value of 174K.
Jon Nolan FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jon Nolan from FM21.
🙏
If you ever had Jon Nolan on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jon Nolan FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Emyr Huws DM |
![]() |
Stephen Ward DL |
![]() |
Kane Vincent-Young DR DL WBR WBL |
![]() |
Teddy Bishop MC |
![]() |
Luke Woolfenden DR DC |
![]() |
Andre Dozzell DM AMC |
![]() |
Jack Lankester AMR AML AMC ST |
![]() |
Myles Kenlock DL DC |
![]() |
Flynn Downes DM |
Ipswich FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jon Nolan
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jon Nolan
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












