FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Northampton
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 65 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 58 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 28062972 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 7-Jan-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Northampton |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £105K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Shay Facey get Genie Scout. |
Shay Facey profile in Football Manager 2022. Shay Facey is a 23 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM22, he is contracted to Northampton until 30-Jun-2019 earning £3K per week and has a market value of 105K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Shay Facey FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Shay Facey from FM19.
🙏
If you ever had Shay Facey on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Shay Facey FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jordan Turnbull DL DC |
![]() |
John-Joe O'Toole AMC ST |
![]() |
Aaron Pierre DC |
![]() |
Joe Bunney DL WBL |
![]() |
Luke Coddington GK |
![]() |
Shaun McWilliams MC |
Northampton FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Shay Facey
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Shay Facey
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









