FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Stevenage
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 28068730 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 5-Nov-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Stevenage |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £779K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jordan Houghton get Genie Scout. |
Jordan Houghton profile in Football Manager 2026. Jordan Houghton is a 29 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Stevenage until 30-Jun-2027 earning £4K per week and has a market value of 779K.
Jordan Houghton FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jordan Houghton from FM26.
🙏
If you ever had Jordan Houghton on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jordan Houghton FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Filip Marschall GK |
![]() |
Chem Campbell AMR AML AMC |
![]() |
Harvey White DM |
![]() |
Charlie Goode DC |
![]() |
Louis Thompson DC DM |
Stevenage FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jordan Houghton
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jordan Houghton
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








