FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Nott'm Forest
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Goalkeeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 196cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 28084714 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 22-Jan-1996 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Nott'm Forest |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £859K |
| Wage | £25K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Angus Gunn get Genie Scout. |
Angus Gunn profile in Football Manager 2026. Angus Gunn is a 29 years old professional footballer from Scotland. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Goalkeeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Nott'm Forest until 30-Jun-2026 earning £25K per week and has a market value of 859K.
Angus Gunn FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Angus Gunn from FM26.
🙏
If you ever had Angus Gunn on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Angus Gunn FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Morgan Gibbs-White AMR AMC |
![]() |
Callum Hudson-Odoi AMR AML AMC |
![]() |
Matz Sels GK |
![]() |
Dan Ndoye AMR AML |
![]() |
Murillo DC DM |
![]() |
Ola Aina DR DL WBR WBL MR ML |
![]() |
Ibrahim Sangaré DM |
![]() |
Chris Wood ST |
![]() |
Neco Williams DR DL WBR WBL |
![]() |
Arnaud Kalimuendo AMR AML ST |
Nott'm Forest FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Angus Gunn
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Angus Gunn
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













