FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Blackburn
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Left Only |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 64 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 28094831 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 14-May-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Blackburn |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £205K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tayo Edun get Genie Scout. |
Tayo Edun profile in Football Manager 2024. Tayo Edun is a 24 years old professional footballer from England. His preferred foot is Left Only and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM24, he is contracted to Blackburn until 30-Jun-2024 earning £5K per week and has a market value of 205K. You can help the player reach that full FM24 potential with proper training.
Tayo Edun FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tayo Edun from FM23.
🙏
If you ever had Tayo Edun on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tayo Edun FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sam Gallagher AMR AML ST |
![]() |
Bradley Dack AMC |
![]() |
Daniel Ayala DC |
![]() |
Thomas Kaminski GK |
![]() |
Lewis Travis DM |
![]() |
Dominic Hyam DC |
![]() |
John Buckley DM AMC |
![]() |
Callum Brittain DR WBR |
![]() |
Ryan Hedges AMR AMC |
![]() |
Ben Brereton Díaz AMR AML ST |
Blackburn FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tayo Edun
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tayo Edun
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













