FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Man City
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best IP Role | Dropping Defensive Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 196cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 22 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 28126244 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 17-Jun-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Man City |
| Expires | 31-May-2026 |
| Value | £102K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Finley Burns get Genie Scout. |
Finley Burns profile in Football Manager 2026. Finley Burns is a 22 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best IP role is Dropping Defensive Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Man City until 31-May-2026 earning £7K per week and has a market value of 102K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Finley Burns FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Finley Burns from FM26.
🙏
If you ever had Finley Burns on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Finley Burns FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Erling Haaland ST |
![]() |
Marc Guéhi DC |
![]() |
Jack Grealish AMR AML AMC |
![]() |
Omar Marmoush AMR AML AMC ST |
![]() |
Gianluigi Donnarumma GK |
![]() |
Bernardo Silva AMR AMC |
![]() |
Joško Gvardiol DL DC |
![]() |
John Stones DR DC DM |
![]() |
Rúben Dias DC |
![]() |
Antoine Semenyo AMR AML ST |
Man City FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Finley Burns
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Finley Burns
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













