FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Watford
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right Only |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 60 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 29007273 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 1-Feb-1990 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Watford |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £959K |
| Wage | £14K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Dan Gosling get Genie Scout. |
Dan Gosling profile in Football Manager 2023. Dan Gosling is a 32 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right Only and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM23, he is contracted to Watford until 30-Jun-2023 earning £14K per week and has a market value of 959K.
Dan Gosling FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Dan Gosling from FM23.
🙏
If you ever had Dan Gosling on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Dan Gosling FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ismaïla Sarr AMR AML ST |
![]() |
Imrân Louza DM AMC |
![]() |
Ignacio Pussetto AMR AMC ST |
![]() |
João Pedro AMR AML AMC ST |
![]() |
Tom Cleverley DM AMC |
![]() |
João Ferreira DR WBR |
![]() |
Wesley Hoedt DC |
![]() |
Samuel Kalu AMR AML ST |
![]() |
Ashley Fletcher AMR AML ST |
![]() |
Ismaël Koné DM AMC |
Watford FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Dan Gosling
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Dan Gosling
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













