FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Celtic
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR AMR |
| Best IP Role | Wide Outlet Wide Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession (R) |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 29040974 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 7-Jul-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Celtic |
| Expires | 31-May-2026 |
| Value | £412K |
| Wage | £20K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of James Forrest get Genie Scout. |
James Forrest profile in Football Manager 2026. James Forrest is a 34 years old professional footballer from Scotland. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Outlet Wide Midfielder while the best OOP role is Out of Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Celtic until 31-May-2026 earning £20K per week and has a market value of 412K.
James Forrest FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of James Forrest from FM26.
🙏
If you ever had James Forrest on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
James Forrest FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kieran Tierney DL WBL |
![]() |
Alex Oxlade-Chamberlain AMR AML AMC |
![]() |
Callum McGregor DM |
![]() |
Cameron Carter-Vickers DC |
![]() |
Kelechi Iheanacho ST |
![]() |
Arne Engels DM AMC |
![]() |
Jota AMR AML |
![]() |
Reo Hatate AMC |
![]() |
Alistair Johnston DR WBR |
Celtic FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of James Forrest
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for James Forrest
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












