FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Wycombe
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 81 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 29064636 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 20-Mar-1993 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Wycombe |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £141K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Josh Scowen get Genie Scout. |
Josh Scowen profile in Football Manager 2023. Josh Scowen is a 28 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM23, he is contracted to Wycombe until 30-Jun-2023 earning £5K per week and has a market value of 141K.
Josh Scowen FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Josh Scowen from FM22.
🙏
If you ever had Josh Scowen on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Josh Scowen FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Daryl Horgan AMR AML |
![]() |
Lewis Wing AMC |
![]() |
Sullay Kaikai AML AMC ST |
![]() |
Jack Grimmer DR DC |
![]() |
Anis Mehmeti AMC |
![]() |
Sam Vokes ST |
Wycombe FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Josh Scowen
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Josh Scowen
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









