FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Northampton
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best Role | Goalkeeper |
| Foot | Right Only |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 61 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 49 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 29079563 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 6-Jun-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Northampton |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £34K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luke Coddington get Genie Scout. |
Luke Coddington profile in Football Manager 2019. Luke Coddington is a 23 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right Only and the best role is Goalkeeper. In the first season of FM19, he is contracted to Northampton until 30-Jun-2019 earning £1K per week and has a market value of 34K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Luke Coddington FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luke Coddington from FM19.
🙏
If you ever had Luke Coddington on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luke Coddington FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Shay Facey DR DC |
![]() |
Jordan Turnbull DL DC |
![]() |
John-Joe O'Toole AMC ST |
![]() |
Aaron Pierre DC |
![]() |
Joe Bunney DL WBL |
![]() |
Shaun McWilliams MC |
Northampton FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luke Coddington
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luke Coddington
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









