FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Rochdale
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 168cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 41 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 29125341 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 10-Oct-1996 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Rochdale |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £143K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Oliver Rathbone get Genie Scout. |
Oliver Rathbone profile in Football Manager 2021. Oliver Rathbone is a 23 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to Rochdale until 30-Jun-2022 earning £3K per week and has a market value of 143K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Oliver Rathbone FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Oliver Rathbone from FM21.
🙏
If you ever had Oliver Rathbone on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Oliver Rathbone FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Paul McShane DC |
![]() |
Eoghan O'Connell DC DM |
![]() |
Stephen Humphrys ST |
![]() |
Ryan McLaughlin DR WBR AMR |
![]() |
Kwadwo Baah AMR AML ST |
Rochdale FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Oliver Rathbone
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Oliver Rathbone
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








