FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Portsmouth
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best Role | Goalkeeper |
| Foot | Right Only |
| Height | 193cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 133 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 29140320 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 1-Apr-1998 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Portsmouth |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £94K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Alex Bass get Genie Scout. |
Alex Bass profile in Football Manager 2026. Alex Bass is a 22 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right Only and the best role is Goalkeeper. In the first season of FM26, he is contracted to Portsmouth until 30-Jun-2023 earning £2K per week and has a market value of 94K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Alex Bass FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Alex Bass from FM21.
🙏
If you ever had Alex Bass on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Alex Bass FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Michael Jacobs AMR AML AMC |
![]() |
Sean Raggett DC |
![]() |
Ryan Williams AMR AML AMC |
![]() |
Marcus Harness AMR AML AMC |
![]() |
Jack Whatmough DC |
![]() |
Callum Johnson DR DC |
![]() |
Ben Close DM |
![]() |
Craig MacGillivray GK |
![]() |
Haji Mnoga DR DC |
Portsmouth FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Alex Bass
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Alex Bass
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












