FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 FCSB
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best IP Role | Channel Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 23 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 29174451 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 5-Mar-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FCSB |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £837K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Dennis Politic get Genie Scout. |
Dennis Politic profile in Football Manager 2026. Dennis Politic is a 25 years old professional footballer from Romania. His preferred foot is Right and the best IP role is Channel Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to FCSB until 30-Jun-2026 earning £5K per week and has a market value of 837K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Dennis Politic FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Dennis Politic from FM26.
🙏
If you ever had Dennis Politic on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Dennis Politic FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Daniel Bîrligea ST |
![]() |
Darius Olaru AML AMC |
![]() |
Juri Cisotti AMR AML AMC |
![]() |
Siyabonga Ngezana DC |
![]() |
Ofri Arad DC DM |
![]() |
Ştefan Târnovanu GK |
FCSB FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Dennis Politic
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Dennis Politic
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









