FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Blackpool
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Advanced Playmaker |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 2 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 29177373 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 2-Feb-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Blackpool |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £484K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Albie Morgan get Genie Scout. |
Albie Morgan profile in Football Manager 2026. Albie Morgan is a 25 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right and the best IP role is Advanced Playmaker while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Blackpool until 30-Jun-2026 earning £4K per week and has a market value of 484K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Albie Morgan FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Albie Morgan from FM26.
🙏
If you ever had Albie Morgan on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Albie Morgan FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Niall Ennis ST |
![]() |
Bailey Peacock-Farrell GK |
![]() |
Dale Taylor AMC ST |
![]() |
Leighton Clarkson DM AMC |
![]() |
Ashley Fletcher ST |
![]() |
Josh Bowler AMR AML |
![]() |
Jordan Brown DR DM |
![]() |
Oliver Casey DC |
![]() |
Andy Lyons DR DL WBR WBL |
Blackpool FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Albie Morgan
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Albie Morgan
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












