FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Wycombe
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right Only |
| Height | 186cm |
| GS Rating |
|---|
| 67 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 80 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 29190272 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 23-Jun-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Wycombe |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £35K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Lewis Wing get Genie Scout. |
Lewis Wing profile in Football Manager 2024. Lewis Wing is a 26 years old professional footballer from England. His preferred foot is Right Only and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM24, he is contracted to Wycombe until 30-Jun-2022 earning £4K per week and has a market value of 35K. You can help the player reach that full FM24 potential with proper training.
Lewis Wing FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Lewis Wing from FM22.
🙏
If you ever had Lewis Wing on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Lewis Wing FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Josh Scowen DM MR MC |
![]() |
Daryl Horgan AMR AML |
![]() |
Sullay Kaikai AML AMC ST |
![]() |
Jack Grimmer DR DC |
![]() |
Anis Mehmeti AMC |
![]() |
Sam Vokes ST |
Wycombe FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Lewis Wing
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Lewis Wing
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









