FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Wigan
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 20 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 29199549 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 31-Jan-2002 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Wigan |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £670K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jensen Weir get Genie Scout. |
Jensen Weir profile in Football Manager 2026. Jensen Weir is a 23 years old professional footballer from Scotland. His preferred foot is Right and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Wigan until 30-Jun-2026 earning £4K per week and has a market value of 670K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Jensen Weir FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jensen Weir from FM26.
🙏
If you ever had Jensen Weir on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jensen Weir FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sam Tickle GK |
![]() |
Steven Sessegnon DR DL WBR WBL |
![]() |
Matthew Smith DM |
![]() |
Baba Adeeko DM |
![]() |
James Carragher DR DC |
Wigan FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jensen Weir
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jensen Weir
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








