FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Angers SCO
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best Role | No-Nonsense Centre-Back |
| Foot | Right |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 68 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 34002642 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 18-Aug-1986 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Angers SCO |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £282K |
| Wage | £13K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ismaël Traoré get Genie Scout. |
Ismaël Traoré profile in Football Manager 2022. Ismaël Traoré is a 34 years old professional footballer from Ivory Coast. His preferred foot is Right and the best role is No-Nonsense Centre-Back. In the first season of FM22, he is contracted to Angers SCO until 30-Jun-2022 earning £13K per week and has a market value of 282K.
Ismaël Traoré FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ismaël Traoré from FM22.
🙏
If you ever had Ismaël Traoré on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ismaël Traoré FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sofiane Boufal AMR AML AMC ST |
![]() |
Paul Bernardoni GK |
![]() |
Loïs Diony AMR ST |
![]() |
Stéphane Bahoken ST |
![]() |
Rachid Alioui ST |
![]() |
Nabil Bentaleb DM |
![]() |
Jimmy Cabot WBR AMR AML |
![]() |
Souleyman Doumbia DL WBL |
![]() |
Angelo Fulgini DM AMC |
Angers SCO FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ismaël Traoré
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ismaël Traoré
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












