FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Hannover 96
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Left |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 95 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 35004501 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 14-Oct-1986 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hannover 96 |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £54K |
| Wage | £11K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Mike Frantz get Genie Scout. |
Mike Frantz profile in Football Manager 2022. Mike Frantz is a 34 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Left and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM22, he is contracted to Hannover 96 until 30-Jun-2022 earning £11K per week and has a market value of 54K.
Mike Frantz FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Mike Frantz from FM22.
🙏
If you ever had Mike Frantz on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Mike Frantz FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ron-Robert Zieler GK |
![]() |
Cedric Teuchert AMR ST |
![]() |
Marcel Franke DC |
![]() |
Gaël Ondoua DM |
![]() |
Sei Muroya DR WBR MR |
![]() |
Niklas Hult DL WBL ML |
![]() |
Philipp Ochs WBL AML |
![]() |
Lukas Hinterseer ST |
![]() |
Julian Börner DC |
Hannover 96 FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Mike Frantz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Mike Frantz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












