FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 SCR Altach
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MR AMR |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left Only |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 50 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 35006408 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 31-Jan-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SCR Altach |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £633K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Sidney Sam get Genie Scout. |
Sidney Sam profile in Football Manager 2020. Sidney Sam is a 31 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Left Only and the best role is Inside Forward. In the first season of FM20, he is contracted to SCR Altach until 30-Jun-2020 earning £5K per week and has a market value of 633K.
Sidney Sam FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Sidney Sam from FM20.
🙏
If you ever had Sidney Sam on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Sidney Sam FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Manuel Thurnwald DR DC DM MR MC |
![]() |
Emir Karic DL DM |
![]() |
Samuel Gouet MR MC |
![]() |
Anderson DR |
![]() |
Aljaz Casar MC |
SCR Altach FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Sidney Sam
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Sidney Sam
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








