FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Darmstadt 98
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Full Back |
| Foot | Left |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 65 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 35026087 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 11-Jul-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Darmstadt 98 |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £302K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Fabian Holland get Genie Scout. |
Fabian Holland profile in Football Manager 2024. Fabian Holland is a 31 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Left and the best role is Full Back. In the first season of FM24, he is contracted to Darmstadt 98 until 30-Jun-2022 earning £8K per week and has a market value of 302K.
Fabian Holland FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Fabian Holland from FM22.
🙏
If you ever had Fabian Holland on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Fabian Holland FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lasse Sobiech DC |
![]() |
Matthias Bader DR WBR |
![]() |
Thomas Isherwood DL DC |
![]() |
Marvin Mehlem AMC |
![]() |
Fabian Schnellhardt AMC |
![]() |
Emir Karic DL DM |
![]() |
Nemanja Celic DL DC DM |
Darmstadt 98 FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Fabian Holland
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Fabian Holland
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










