FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Bordeaux
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Deep Lying Forward |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 78 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 68 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 3504311 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 2-Aug-1985 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Bordeaux |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £183K |
| Wage | £19K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jimmy Briand get Genie Scout. |
Jimmy Briand profile in Football Manager 2022. Jimmy Briand is a 35 years old professional footballer from France. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Forward. In the first season of FM22, he is contracted to Bordeaux until 30-Jun-2022 earning £19K per week and has a market value of 183K.
Jimmy Briand FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jimmy Briand from FM22.
🙏
If you ever had Jimmy Briand on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jimmy Briand FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Marcelo DC |
![]() |
Benoît Costil GK |
![]() |
Otávio DM |
![]() |
M’Baye Niang AMR AML ST |
![]() |
Edson Mexer DC |
![]() |
Hwang Ui-Jo AMR AML ST |
![]() |
Rémi Oudin AMR AML AMC |
![]() |
Paul Baysse DR DC |
![]() |
Fransérgio DM AMC |
Bordeaux FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jimmy Briand
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jimmy Briand
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












