FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 AS Saint-Etienne
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left Only |
| Height | 174cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 37 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 36105267 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 4-May-1998 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AS Saint-Etienne |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £227K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Alexandros Katranis get Genie Scout. |
Alexandros Katranis profile in Football Manager 2018. Alexandros Katranis is a 19 years old professional footballer from Greece. His preferred foot is Left Only and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM18, he is contracted to AS Saint-Etienne until 30-Jun-2022 earning £3K per week and has a market value of 227K. You can help the player reach that full FM18 potential with proper training.
Alexandros Katranis FM18 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Alexandros Katranis from FM18.
🙏
If you ever had Alexandros Katranis on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Alexandros Katranis FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Neven Subotic DC |
![]() |
Mathieu Debuchy DR WBR |
![]() |
Stephane Ruffier GK |
![]() |
Loic Perrin DC DM |
![]() |
Yann M'Vila DM |
![]() |
Robert Beric ST |
![]() |
Romain Hamouma AMR |
![]() |
Kevin Theophile-Catherine DR DC |
![]() |
Cheik M'Bengue DL DC |
![]() |
Ole Kristian Selnaes DM |
AS Saint-Etienne FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Alexandros Katranis
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Alexandros Katranis
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













