FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 N.E.C.
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Poacher |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 37009888 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 8-Oct-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | N.E.C. |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £235K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Bryan Linssen get Genie Scout. |
Bryan Linssen profile in Football Manager 2026. Bryan Linssen is a 34 years old professional footballer from Netherlands. His preferred foot is Right and the best IP role is Poacher while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to N.E.C. until 30-Jun-2026 earning £3K per week and has a market value of 235K.
Bryan Linssen FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Bryan Linssen from FM26.
🙏
If you ever had Bryan Linssen on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Bryan Linssen FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Koki Ogawa ST |
![]() |
Kodai Sano AML AMC |
![]() |
Dirk Proper DM AMC |
![]() |
Jasper Cillessen GK |
![]() |
Darko Nejašmić DM |
![]() |
Isak Hansen-Aaroen AMC |
![]() |
Róber AMR AML AMC |
![]() |
Bram Nuytinck DC |
![]() |
Noé Lebreton DM |
N.E.C. FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Bryan Linssen
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Bryan Linssen
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












