FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Cercle Brugge
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right Only |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 57 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 44 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 37069660 |
| Age | 18 |
| D.O.B. | 17-Feb-2001 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cercle Brugge |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £82K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Andi Koshi get Genie Scout. |
Andi Koshi profile in Football Manager 2020. Andi Koshi is a 18 years old professional footballer from Belgium. His preferred foot is Right Only and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM20, he is contracted to Cercle Brugge until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 82K. You can help the player reach that full FM20 potential with proper training.
Andi Koshi FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Andi Koshi from FM20.
🙏
If you ever had Andi Koshi on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Andi Koshi FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Vitinho DR WBR AMR |
![]() |
Naomichi Ueda DC |
![]() |
Mouez Hassen GK |
![]() |
Dino Hotic AMR AML AMC |
![]() |
Aldom Deuro DC DM |
Cercle Brugge FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Andi Koshi
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Andi Koshi
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








