FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Fehervar FC
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 156 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 38003943 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 6-Mar-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Fehervar FC |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £638K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Mate Patkai get Genie Scout. |
Mate Patkai profile in Football Manager 2020. Mate Patkai is a 31 years old professional footballer from Hungary. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM20, he is contracted to Fehervar FC until 30-Jun-2021 earning £2K per week and has a market value of 638K.
Mate Patkai FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Mate Patkai from FM20.
🙏
If you ever had Mate Patkai on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Mate Patkai FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Georgi Milanov AMR AML AMC |
![]() |
Roland Juhasz DC |
![]() |
Loic Nego DR WBR AMR |
![]() |
Anel Hadzic DM AMC |
![]() |
Ivan Petryak AMR AML |
![]() |
Marko Futacs ST |
![]() |
Armin Hodzic ST |
![]() |
Istvan Kovacs AMC |
![]() |
Boban Nikolov MR MC |
Fehervar FC FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Mate Patkai
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Mate Patkai
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












