FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Bristol City
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Roaming Playmaker |
| Foot | Either |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 122 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 38037976 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 17-Jun-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Bristol City |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £882K |
| Wage | £16K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ádám Nagy get Genie Scout. |
Ádám Nagy profile in Football Manager 2022. Ádám Nagy is a 25 years old professional footballer from Hungary. His preferred foot is Either and the best role is Roaming Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to Bristol City until 30-Jun-2022 earning £16K per week and has a market value of 882K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Ádám Nagy FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ádám Nagy from FM21.
🙏
If you ever had Ádám Nagy on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ádám Nagy FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nahki Wells ST |
![]() |
Tomas Kalas DR DC |
![]() |
Kasey Palmer AMR AML AMC |
![]() |
Henri Lansbury AMC |
![]() |
Nathan Baker DC |
![]() |
Famara Diédhiou ST |
![]() |
Andreas Weimann AMR AML AMC ST |
![]() |
Jack Hunt DR WBR |
![]() |
Daniel Bentley GK |
Bristol City FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ádám Nagy
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ádám Nagy
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












