FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Hannover 96
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Channel Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 189cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 30 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 39045459 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 16-Oct-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hannover 96 |
| Expires | 30-Jun-2029 |
| Value | £831K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Stefán Teitur Pórdarson get Genie Scout. |
Stefán Teitur Pórdarson profile in Football Manager 2026. Stefán Teitur Pórdarson is a 26 years old professional footballer from Iceland. His preferred foot is Right and the best IP role is Channel Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Hannover 96 until 30-Jun-2029 earning £7K per week and has a market value of 831K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Stefán Teitur Pórdarson FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Stefán Teitur Pórdarson from FM26.
🙏
If you ever had Stefán Teitur Pórdarson on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Stefán Teitur Pórdarson FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Maurice Neubauer DR DL WBR WBL |
![]() |
Boris Tomiak DC DM |
![]() |
Enzo Leopold DM |
![]() |
Benedikt Pichler ST |
![]() |
Waniss Taïbi DM AMC |
![]() |
Håvard Nielsen AMC ST |
![]() |
Virgil Ghiţă DC |
![]() |
Jonas Sterner DR WBR MR MC |
![]() |
Brooklyn Ezeh DL WBL |
Hannover 96 FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Stefán Teitur Pórdarson
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Stefán Teitur Pórdarson
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












