FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Hapoel Be'er-Sheva
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Pressing Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 20 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 42085723 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 25-Feb-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hapoel Be'er-Sheva |
| Expires | 31-May-2026 |
| Value | £720K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Shai Elias get Genie Scout. |
Shai Elias profile in Football Manager 2026. Shai Elias is a 26 years old professional footballer from Israel. His preferred foot is Right and the best IP role is Pressing Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Hapoel Be'er-Sheva until 31-May-2026 earning £4K per week and has a market value of 720K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Shai Elias FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Shai Elias from FM26.
🙏
If you ever had Shai Elias on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Shai Elias FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Hamode Kanaan AMR AML AMC ST |
![]() |
Kings Kangwa DM AMC |
![]() |
Igor Zlatanović AMR AML ST |
![]() |
Niv Eliasi GK |
![]() |
Lucas Ventura DM |
![]() |
Mohamad Abu Rumi AMR AML AMC ST |
![]() |
Miguel Vítor DC |
![]() |
Guy Mizrahi DR DC |
![]() |
Or Blorian DC |
Hapoel Be'er-Sheva FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Shai Elias
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Shai Elias
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












