FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 AlbinoLeffe
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Defensive Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 65 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 30 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 43002220 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 13-Feb-1990 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AlbinoLeffe |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £143K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Marco Romizi get Genie Scout. |
Marco Romizi profile in Football Manager 2019. Marco Romizi is a 28 years old professional footballer from Italy. His preferred foot is Right and the best role is Defensive Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to AlbinoLeffe until 30-Jun-2020 earning £4K per week and has a market value of 143K.
Marco Romizi FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Marco Romizi from FM19.
🙏
If you ever had Marco Romizi on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Marco Romizi FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Daniel Kouko ST |
![]() |
Juri Gonzi MR MC |
![]() |
Marco Nichetti DM |
![]() |
Simone Cortinovis GK |
![]() |
Davide Mondonico DC |
AlbinoLeffe FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Marco Romizi
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Marco Romizi
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








