FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Pescara
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right Only |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 43008263 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 7-Dec-1986 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Pescara |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £775K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ledian Memushaj get Genie Scout. |
Ledian Memushaj profile in Football Manager 2020. Ledian Memushaj is a 31 years old professional footballer from Albania. His preferred foot is Right Only and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM20, he is contracted to Pescara until 30-Jun-2022 earning £4K per week and has a market value of 775K.
Ledian Memushaj FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ledian Memushaj from FM19.
🙏
If you ever had Ledian Memushaj on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ledian Memushaj FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Francesco Zampano DR DL WBR WBL MR |
![]() |
Pepin MC |
![]() |
Michele Fornasier DC |
![]() |
Gaston Brugman DM |
![]() |
Matteo Ciofani DR WBR |
![]() |
Vincenzo Fiorillo GK |
![]() |
Christian Ventola DR |
![]() |
Luca Crecco DL WBL AML AMC |
![]() |
Gennaro Scognamiglio DC |
Pescara FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ledian Memushaj
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ledian Memushaj
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












