FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Napoli
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 163cm |
| GS Rating |
|---|
| 86 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 155 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 43043933 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 4-Jun-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Napoli |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £208K |
| Wage | £140K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Lorenzo Insigne get Genie Scout. |
Lorenzo Insigne profile in Football Manager 2026. Lorenzo Insigne is a 30 years old professional footballer from Italy. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM26, he is contracted to Napoli until 30-Jun-2022 earning £140K per week and has a market value of 208K.
Lorenzo Insigne FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Lorenzo Insigne from FM22.
🙏
If you ever had Lorenzo Insigne on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Lorenzo Insigne FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kalidou Koulibaly DC |
![]() |
Dries Mertens AMR AML AMC ST |
![]() |
Victor Osimhen ST |
![]() |
Hirving Lozano AMR AML ST |
![]() |
Piotr Zieliński AML AMC |
![]() |
Diego Demme DM |
![]() |
Arkadiusz Milik ST |
![]() |
Faouzi Ghoulam DL WBL |
![]() |
Giovanni Di Lorenzo DR DC MR |
Napoli FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Lorenzo Insigne
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Lorenzo Insigne
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












