FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Cagliari
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Target Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Either |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 80 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 20 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 43066936 |
| Age | 31 |
| D.O.B. | 20-Dec-1993 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cagliari |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £958K |
| Wage | £46K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Andrea Belotti get Genie Scout. |
Andrea Belotti profile in Football Manager 2026. Andrea Belotti is a 31 years old professional footballer from Italy. His preferred foot is Either and the best IP role is Target Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Cagliari until 30-Jun-2026 earning £46K per week and has a market value of 958K.
Andrea Belotti FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Andrea Belotti from FM26.
🙏
If you ever had Andrea Belotti on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Andrea Belotti FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Yerry Mina DC |
![]() |
Zé Pedro DC |
![]() |
Elia Caprile GK |
![]() |
Leonardo Pavoletti ST |
![]() |
Zito Luvumbo AMR AML ST |
![]() |
Gabriele Zappa DR DC MR |
![]() |
Michel Ndary Adopo DM |
![]() |
Gianluca Gaetano AMC |
![]() |
Adam Obert DL DC |
Cagliari FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Andrea Belotti
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Andrea Belotti
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












