FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Modena F.C.
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 76 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 43070623 |
| Age | 34 |
| D.O.B. | 17-Jun-1991 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Modena F.C. |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £187K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Grégoire Defrel get Genie Scout. |
Grégoire Defrel profile in Football Manager 2026. Grégoire Defrel is a 34 years old professional footballer from France. His preferred foot is Left and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Modena F.C. until 30-Jun-2026 earning £5K per week and has a market value of 187K.
Grégoire Defrel FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Grégoire Defrel from FM26.
🙏
If you ever had Grégoire Defrel on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Grégoire Defrel FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Fabio Gerli DM |
![]() |
Leandro Chichizola GK |
![]() |
Pedro Mendes ST |
![]() |
Daniel Tonoli DR DC |
![]() |
Kleis Bozhanaj AMC ST |
Modena F.C. FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Grégoire Defrel
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Grégoire Defrel
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








