FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 U.S. Avellino 1912
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Poacher |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 22 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 43118091 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 18-Aug-1996 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | U.S. Avellino 1912 |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £519K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Facundo Lescano get Genie Scout. |
Facundo Lescano profile in Football Manager 2026. Facundo Lescano is a 28 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best IP role is Poacher while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to U.S. Avellino 1912 until 30-Jun-2026 earning £4K per week and has a market value of 519K.
Facundo Lescano FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Facundo Lescano from FM26.
🙏
If you ever had Facundo Lescano on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Facundo Lescano FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Armando Izzo DR DC |
![]() |
Tommaso Biasci AML ST |
![]() |
Marco Sala DL WBL |
![]() |
Dimitris Sounas AML AMC |
![]() |
Alessandro Fontanarosa DL DC |
![]() |
Valerio Crespi ST |
![]() |
Martin Palumbo DM |
![]() |
Francesco Maisto MC |
U.S. Avellino 1912 FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Facundo Lescano
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Facundo Lescano
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











