FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Logroñés
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 67 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 43143491 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 27-Jun-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Logroñés |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £53K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Paulino get Genie Scout. |
Paulino profile in Football Manager 2026. Paulino is a 23 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Logroñés until 30-Jun-2021 earning £1K per week and has a market value of 53K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Paulino FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Paulino from FM21.
🙏
If you ever had Paulino on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Paulino FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Dani Pacheco AML AMC ST |
![]() |
Dani Giménez GK |
![]() |
Unai Medina DR WBR |
![]() |
Alvaro Arnedo DM |
![]() |
Martín Lapeña AMR AML AMC ST |
Logroñés FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Paulino
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Paulino
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








